biuro doradztwa prawnego lex-legal logo

Eksmisja małżonka/partnera z mieszkania

Jolanta Czesielska-Biel
Jolanta Czesielska-Biel

Stosowanie przemocy domowej stanowi przestępstwo na gruncie prawa karnego. Jednak, poza sankcjami wynikającymi z Kodeksu karnego, osoba, która dopuszcza się stosowania przemocy domowej może zostać eksmitowana z lokalu mieszkalnego zajmowanego wraz z ofiarą w trybie tzw. przyśpieszonej procedury cywilnej.

-> Eksmisja dotyczy osoby, która stosuje przemoc domową, a więc małżonka, partnera, innego członka rodziny zamieszkującego w jednym mieszkaniu wraz z ofiarą, przy czym bez znaczenia pozostaje jaki tytuł prawny do zajmowanego lokalu posiada osoba stosująca przemoc; osoba stosująca przemoc w rodzinie może zostać eksmitowana ze wspólnie zajmowanego mieszkania, nawet jeśli jest wyłącznym właścicielem zajmowanej nieruchomości.

-> Przesłanką do wydania przez sąd orzeczenia o zobowiązaniu do opuszczenia mieszkania jest fakt, że członek rodziny czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie.

-> Wniosek oprócz zobowiązania osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do ofiary, może zawierać wniosek o zabezpieczenie roszczenia – wówczas sąd niezwłocznie (najczęściej w przeciągu kilku – kilkunastu dni) wydaje postanowienie w którym zobowiązuje sprawcę przemocy do opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia do czasu zakończenia postępowania sądowego.

-> Wniosek o eksmisję może złożyć współmałżonek, partner lub inny członek rodziny wspólnie zajmujący lokal mieszkalny.

-> Wniosek składa się przeciwko małżonkowi, partnerowi lub innemu członkowi rodziny wspólnie zajmującemu lokal.

-> Wnioskodawca jest zwolniony od uiszczenia kosztów sądowych.

-> Wniosek składa się do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania sprawcy, w dwóch egzemplarzach z załącznikami.

-> Wniosek może zostać złożony na formularzu, który jest dostępny w budynkach sądów rejonowych i okręgowych, w Internecie pod adresami www.ms.gov.pl i www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl oraz na stronach internetowych sądów rejonowych, sądów okręgowych i sądów apelacyjnych.

-> Sprawa rozpatrywana w trybie nieprocesowym, w tak zwanym trybie przyśpieszonym po przeprowadzeniu rozprawy w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

W ramach opisanej procedury ofiara przemocy domowej może uzyskać nakaz opuszczenia mieszkania przeciwko osobie wspólnie zamieszkującej i stosującej przemoc w przeciągu kilku – kilkunastu dni w formie zabezpieczenia do końca trwania postępowania a końcowo może uzyskać nakaz bezterminowo. Powyższe pozwala wyeliminować sytuacje, w których organy ścigania w ramach postępowania karnego o znęcanie wydają 14-dniowy nakaz opuszczenia lokalu, wobec gdy ten nakaz nie zawsze zostaje przedłużony a sprawca przemocy po upływie ww. okresu wraca do domu. Opisane w niniejszym artykule rozwiązanie przewidziane w Ustawie z dnia 29.07.2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej ma na celu natychmiastowe odizolowanie sprawcy przemocy domowej od ofiary, bez względu na relację i pokrewieństwo pomiędzy stronami oraz status prawny do lokalu mieszkalnego.

Pomagamy w sprawach uzyskania nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego przeciwko osobie stosującej przemoc domową.

Zapraszamy do kontaktu
rezerwacje online: https://lex-legal.pl/rezerwacja/
e-mail: biuro@lex-legal.pl
tel. Jolanta +48 607-110-490
tel. Adrian +48 788-660-511

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE PRAWNE JUŻ TERAZ

Umów swoją wizytę już teraz ONLINE poprzez kalendarz rezerwacji 

Scroll to Top